Hvordan gik det med Judoens Dag?

til .

Det er blevet tid til at gøre status over hvordan det gik med Judoens Dag i år.

Sidste år havde Judo Danmark kendskab til 9 klubber som markerede den 28. oktober, men i 2017 havde Judo Danmark kendskab til at Judoens Dag blev fejret 15 steder i landet. Det var i forskellige forbindelser:

  • Åbning af judolinje på Ikast-Brande Gymnasium
  • Åbent Hus for skolebørn ifm. projektet Aktiv Året Rundt
  • Afholdelse af 2. division
  • Træning i klubben for klubbens medlemmer og familier
  • Dansk deltagelse i international turnering i Slovenien

Vær med næste år

Judoens Dag den 28. oktober er Judoens grundlæggers fødselsdag og det fejres med manér verden over, se evt. her 

Aldrig har så mange danske judoklubber fejret Judoens Dag, men vi håber at endnu flere fejrer dagen i 2018. Udover at det er vores grundlæggers fødselsdag, så er det også en god mulighed for at synliggøre klubben over for lokalområdet samt styrke relationerne mellem klubbens medlemmer, deres familier og frivillige. Se her hvorfor DIN klub skal afholde Judoens Dag næste år her

I er velkommen til at brug følgende video til at sprede budskabet i nærområdet her 

Derudover kan I få tilsendt gratis plakater og postkort til uddeling ved henvendelse til udviklingskonsulent Karina (Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. / 23102922).

Herunder er et udsnit af billeder fra Judoens Dag 2017.

 

 

Kontaktoplysninger

Judo Danmark
Brøndby Stadion 20
2605 Brøndby

Telefon: (+45) 4326 2920
Fax: (+45) 4326 2919
E-mail: Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Find os på Facebook

Judo Danmark på Facebook