200 elever med en kriger i maven

til .

I anledning af den internationale dag, Internationale dag for sport, udvikling og fred, den 6. april holdte flere af vores klubber Åbent Kampsports Dag.

Knapt 200 skoleelever prøvede kræfter med enten Judo eller Ju-Jitsu i fredags og mon ikke mange af dem havde en lille kriger i maven bagefter? Vi håber i hvert fald, at flere af eleverne starter til Judo/Ju-Jitsu i den lokale Judo/Ju-Jitsu-klub.

 Tak til de alle de frivillige i klubberne, som var med til at gøre dagen god for alle eleverne!

Årets deltagende klubber

  • Bramming Ju-Jutsu Klub
  • Jetsmark Judoklub
  • Herning Judo og Jiu-Jitsu Klub
  • Ribe Ju-Jutsu
  • Vejle Judo Klub
  • Ørsø Judoklub
  • Århus Judo Klub

Skal DIN klub være med næste gang?
Herunder kan du læse udtalelser fra klubformænd, som fortæller, hvorfor de er med i projektet:

”vi viser flaget og synlighed for klubbens virke og forhåbentlig til fremme for at udbrede kendskabet til vores herlige sport”

”…selvom de ikke havde meldt sig på Aktiv Året Rundt - der blev så fundet et andet tidspunkt, der passede skolen bedre”

”Min holdning er klart, at vi skal være med, også fremadrettet. Jeg tænker ikke at der er meget besvær ved at være med, og selvom vi er et par klubber uden tilmeldinger, så er der jo også andre som får besøg. Samtidig synes jeg det er cool af os at vise initiativet!”

Næste gang, der er mulighed for at være med i projektet er ifm. hhv. Judoens Dag og Ju-Jitsuens Uge. Vil DIN klub være med, så kontakt DJUs udviklingskonsulent Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. / 23102922.

Det kræves af klubben

  • På dagen stille med trænere, der kan tilbyde sjov og spændende Judo/Ju-Jitsu-træning i klubben.
  • Cirka 14 dage før arrangementet fremsende en reminder/info-mail til kontaktpersonen på skolen vedr. tid, sted, elevernes beklædning mv.
  • Mulighed for at fortsætte samarbejdet med skolens lærere ved udlevering af skolemateriale

Vi sørger for at sende besked til skolerne, at de skal tilmelde sig Åbent Hus i netop din klub.
Læs evt. mere om projektet Aktiv Året rundt her 

Kort om projektet

Dansk Judo og Ju-Jitsu Union har i et års tid været med i et større landsdækkende rekrutteringsprojekt, som University Syd er tovholder på. Projektet hedder ”Aktiv Året Rundt” og har til formål at introducere så mange idrætsgrene som muligt til alle landets skolebørn. Projektet har kørt i 11 år i 12 forskellige sportsgrene og har i sine samlede aktiviteter flere end 400.000 skolebørn fordelt på 89 % af landets skoler med i sine aktiviteter. Derfor er det naturligvis en fantastisk mulighed, at judo er en del af dette projekt.


Billede fra Herning Judo og Jiu-Jitsu Klub


Billede fra Jetmarks Judo Klub


Billede fra Vejle Judo Klub

 

Kontaktoplysninger

Judo Danmark
Brøndby Stadion 20
2605 Brøndby

Telefon: (+45) 4326 2920
Fax: (+45) 4326 2919
E-mail: Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Find os på Facebook

Judo Danmark på Facebook