Få flere medlemmer med en ny metode

til .

Du kan nu få hjælp til at imødekomme klubbens udfordringer eller komme tættere på klubbens drøm v.hj.a. en ny metode.

DIF Idrætten er ved at afprøve en ny metode til at ændre folks adfærd for at få flere personer til at dyrke idræt. Men metoden kan bruges til stort set alle udfordringer i klubben, hvor man ønsker en adfærdsændring. Det kan f.eks. være:

  • Få forældrene mere involveret i klubben
  • Få flere til at varetage opgaver i klubben
  • Fastholde flere teenagere eller andre målgrupper
  • Rekruttere nye medlemmer
  • Rekruttere flere trænere
  • Få flere til stævner, lejre osv. 

Metoden hedder Adfærdsdesign.

  

Vi (klubben og evt. udviklingskonsulenten) analyserer målgruppens mikrohandlinger, dvs. deres små skridt op mod en adfærdsændring. Dernæst vurderer vi hvilke barrierer målgruppen kan stå overfor og hvordan vi imødekommer de barrierer.

Herunder lidt hurtige fif til, hvorfor I skal overveje metoden og hvordan I kommer i gang.

Hvorfor?
I har brug for ny inspiration til at fastholdelse eller rekruttere medlemmer, frivillige eller I står overfor en helt tredje udfordring som kræver en adfærdsændring, som I ønsker lidt inspiration og hjælp til at løse.

Hvordan?
I har to muligheder:

  1. I har mulighed for at få gratis besøg af DJUs udviklingskonsulent, Karina, som vil facilitere processen hos jer.
  2. I kaster jer selv ud i processen. I kan downloade vejledning og alle skabeloner

Varighed?
Varigheden er meget klubafhængig. Tiden afhænger af hvor meget tid I ønsker at bruge, hvor meget I ønsker at komme i dybden med udfordringen og om I ønsker opfølgning med konsulenten. Men alt fra 2-10 timer. Det behøver ikke være den store pakke, men se det som en ændring af mindset, hvor I tænker over barrierer og små handlingsskridt for at imødekomme målgruppens barrierer.

Hvad gør klubben nu?
Afhængig af jeres valg ift. hjælp fra udviklingskonsulenten eller I selv ønsker at køre processen: 

  1. I kontakter DJUs, udviklingskonsulent Karina, Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. / 23102922.
  2. I downloader selv skabelonerne og kaster jer ud i processen. I kan downloade skabeloner og vejledning her 

 

Kontaktoplysninger

Judo Danmark
Brøndby Stadion 20
2605 Brøndby

Telefon: (+45) 4326 2920
Fax: (+45) 4326 2919
E-mail: Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Find os på Facebook

Judo Danmark på Facebook